TÜİK Başkanlığı tarafından verilen bilgiye göre; Çankırı’da ihracat geçen yılın Nisan ayına göre %23,7 arttı. 2024 yılı Nisan ayında Çankırı’dan yapılan ihracat 31 milyon 465 bin $ olarak açıklandı. Nisan ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre %23,7 arttığı görüldü. Nisan ayında İhracatın ithalatı karşılama oranı Çankırı’da %160,7 oldu.

45 farklı ürün grubundan ihracat gerçekleşti

Verilere göre Nisan ayında Çankırı’dan gerçekleşen ihracatın ISIC Rev4 ürün sınıflamasına göre dağılımı incelendiğinde ilk sırada 23 milyon 991 bin dolar ile “İç ve Dış Lastik imalatı” ürün grubu yer aldı. Bu ürün grubunu 5 milyon 5 bin dolar ile “Makarna, Şehriye, Kuskus vb. Unlu Mamullerin imalatı” ve 744 bin dolar ile “Öğütülmüş hububat ve sebze ürünleri imalatı” ürün grubu takip etti. Nisan ayında Çankırı’dan ISIC Rev4 sınıflamasına göre 45 farklı ürün grubundan ihracat gerçekleştiği görüldü.
İthalatın ise 57 farklı ürün grubundan gerçekleştiği açıklandı. İthalatta ilk üç sırada; 6 milyon 312 bin dolar ile “Birincil formda plastik ve sentetik kauçuk imalatı” ürün grubu, 4 milyon 523 bin dolar ile “Diğer çok yıllık (uzun ömürlü) bitkisel ürünlerin yetiştirilmesi” ürün grubu ve 3 milyon 870 bin dolar “Temel kimyasal maddelerin imalatı” ürün grubu yer aldığı görüldü.
 

İhracatta ilk sırada Almanya yer alırken, ithalatta ilk sırada Endonezya yer aldı

Sumitomo'da neler oluyor? Grevin 27'nci gününde son durum... Sumitomo'da neler oluyor? Grevin 27'nci gününde son durum...

Nisan ayında Çankırı’dan 81 farklı ülkeye ihracat yapıldı. İhracat yapılan ülkeler arasında ilk sırada 6 milyon 901 bin dolar ile Almanya yer aldı. En fazla ihracatın gerçekleştiği ikinci ülke 5 milyon 211 bin dolar ile Birleşik Krallık olurken üçüncü sırada 3 milyon 548 bin dolar ile Fransa yer aldı.
Nisan ayında 30 farklı ülkeden Çankırı’ya yapılan ithalatta ise ilk sırada 3 milyon 748 bin dolar ile Endonezya yer aldı. Bunu 3 milyon 410 bin dolar ile Japonya, 1 milyon 730 bin dolar ile Tayland takip etti.

Kaynak: Türkiye İstatistik Kurumu