İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE birimince koordine edilen Doğayla Buluş Bilimle Geliş proje sergisin de öğrencilerin, güneş ışığından faydalanarak "Cyanotype" tekniği ile oluşturdukları eserler vatandaşların beğenisini topladı.

Öğrencilerde kalıcı öğrenmelerinin desteklenmesi, bilimsel süreçlerin doğa ortamında yapılan çalışmalarla uygulamalı olarak gösterimini hedefleyen Doğayla Buluş Bilimle Geliş proje sergisi açılışına Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Yardımcısı İbrahim Çiftçi,  Çankırı İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, daire amirleri, Müdür Yardımcısı İlker Kendir, ARGE personeli, okul yöneticileri, sendika temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler katılım sağladı.

Sergide, öğrencilerin, akademisyen ve rehber öğretmenler eşliğinde bir hafta süresince aktif rol aldığı projeden elde edilen çalışmalar sergilendi. Projede, Çankırı Karatekin Üniversitesi Kampüsü, Alp Sarı Göleti ve Yeşil Göl gibi farklı ortamlardan toplanan materyaller laboratuvarda incelenerek sanatla buluşturuldu. Sergide, öğrencilerin, güneş ışığından faydalanarak "Cyanotype" tekniği ile oluşturdukları baskılar ve bitkilerin mikroskop altında gözlemlenerek elde edilen verilerle yapılan karakalem çizimleri katılımcıların beğenisini topladı. Eserler dikkatle inceleyen katılımcılar, teknikler ve çalışmaların aşamaları hakkında rehber öğretmenler ve öğrencilerden bilgi aldılar.

Dr. Rıfkı Kamil Urga Çankırı Araştırmaları Merkezi bahçesinden düzenlenen sergi açılışı, akademisyen ve rehber öğretmenlere teşekkür belgelerinin takdim edilmesi ile etkinlik son buldu.

İnebolu’dan Anıtkabir’e: İstiklal Sürüşü ve Devir Teslim Töreni İnebolu’dan Anıtkabir’e: İstiklal Sürüşü ve Devir Teslim Töreni

Kaynak: Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü