Kamala Harris'ten, Wisconsin'de ilk Mitinginde Trump'a sert sözler Kamala Harris'ten, Wisconsin'de ilk Mitinginde Trump'a sert sözler

Macron, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Louis Arnaud, serbest bırakıldı. İran'da uzun süre hapsedilmesinin ardından yarın Fransa'da olacak” dedi. Ummanlı yetkililere ve bu sonuca ulaşılmasına yardım edenlere teşekkürlerini ileten Macron, İran'a tutuklu bulunan diğer 3 Fransız vatandaşını gecikme olmadan serbest bırakılmasını istedi.
Fransız diplomatik kaynaklar tarafından yapılan açıklamada, Arnaud’un dün sabah saatlerinde İran'ın başkenti Tahran'daki Evin Cezaevi’nden ayrıldığı ve Paris’e gitmeden önce Umman’a geçtiği söylendi. Bugün Paris yakınlarındaki Le Bourget Havaalanı'na inen Arnaud, Dışişleri Bakanı Stephane Sejourne ve ailesi tarafından sevinçle karşılandı.
Banka danışmanlığı yapan 36 yaşındaki Arnaud, 2022'de İran’a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında hükümet karşıtı protestolara katılmak ve hükümet karşıtı propagandaya katkıda bulunmak suçlamasıyla gözaltına alınmış ve 2023’te çıkarıldığı mahkeme tarafından 5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.
Arnaud'un ailesi tutuklanmasının ardından bulunduğu açıklamalarda, Arnaud'un o sırada düzenlenen protestolardan uzak durduğunu ve hiçbir zaman siyasi amaçlarla hareket etmediğini dile getirmişti.
İran’da Eylül 2022’de 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin başörtüsü kurallarına uymadığı gerekçesiyle polis tarafından gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesi ülkede şiddetli protestolara yol açmıştı.
İran’da şu anda öğretmen Cecile Kohler ve partneri Jacques Paris ile Olivier adlı bir Fransız vatandaşı tutuklu bulunuyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı