1989 yılında Diyarbakır'da dünyaya gelen Fırat Delibaş, Kürt asıllı olup, suç faaliyetleriyle yakından bağlantılı bir yaşam sürmüştür. Türkiye'de azılı bir çetenin lideri olan Delibaş, "ağa" ve "şarküteri" lakaplarıyla da anılmaktadır. 2000'li yılların başında ailesiyle birlikte İstanbul'a taşınan Delibaş, bu dönemde şarkıcı Cengiz İmren'le de işbirliği yapmıştır. 

Ekim 2003'te Beyoğlu'nda düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda yakalanan Delibaş, çeşitli suçlardan 41 ile 89 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. Üç yıl cezaevinde kaldıktan sonra serbest bırakılan Delibaş, karıştığı suç faaliyetleriyle arasına mesafe koymadı. 

Güven Timleri Şube Müdürlüğü ekiplerinin görevlerini yerine getirmesine engel olmak suçundan 2019 yılında 1 yıl 21 ay hapis cezasına çarptırılan Delibaş, cezasının tamamlanmasının ardından aranmaya başlandı. 

Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin 20 Haziran 2023'te Esenyurt'ta düzenlediği operasyonda yakalanan Delibaş, emniyete götürüldü. Delibaş'ın sorgulaması sürüyor.

Whatsapp Image 2024 07 04 At 19.16.39

Fırat Delibaş cezaevinde mi yoksa tahliye mi oldu?

Organize suç elebaşı Fırat Delibaş'ın mevcut durumu ve hapis cezası ise belirsizliğini koruyor. 2017 yılında 5 yıl hapis cezasına çarptırılan Delibaş ile ilgili resmi bir açıklama yapılmadı ancak 2020 yılında sosyal medyada paylaşım yapmış olduğu görülüyor. Şu anda cezaevinde mi yoksa tahliye mi oldu, belli değil. 

Fırat delibaş, 2000'li yılların başında "kapkaç" çetesinin lideri olarak tanındı ve çok sayıda suç faaliyetinden sorumlu tutuldu. 2003 yılında gerçekleştirilen operasyonda 35 adamıyla birlikte tutuklanmış, çok sayıda suçlama nedeniyle uzun hapis cezası istenmişti. Üç yıl boyunca hapiste yattıktan sonra cezaevinden çıkan Delibaş, ilerleyen yıllarda birçok iddiayla öne çıkan isimlerden biri oldu.

Son olarak Haziran 2023'te organize suça yönelik operasyonda adı geçen Fırat Delibaş'ın ikinci adamı olduğundan şüphelenilen bir kişiyle birlikte tutuklandığı haberi medyada yer aldı. Ne yazık ki Delibaş'ın şu an nerede olduğu ve geleceği konusunda resmi bir bilgi mevcut değil. 

Adalet Bakanlığı'nın ceza infaz kurumları bilgi sistemi (CIS) üzerinden yapılan aramada Delibaş'ın adının çıkmaması, onun kaçak olabileceği veya farklı bir isme sahip olabileceği ihtimalini artırıyor. Dolayısıyla Delibaş'ın durumuyla ilgili doğru bilginin alınabilmesi için resmi makamlardan gelecek açıklamanın beklenmesi büyük önem taşıyor.

Fırat Delibaş'ın suçları nelerdir?

Fırat delibaş, çok sayıda suçla gündeme gelmiştir:

  • 2000 yılında Beyoğlu'nda Nijerya uyruklu Paul Etin Usrifo'yu kasten öldürme suçundan aranıyordu. 
  • 2003 yılında İstanbul Beyoğlu'nda 30 adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda 35 adamıyla birlikte gözaltına alındı. 
  • 2019 yılında Güven Timleri Şube Müdürlüğü ekiplerinin görevlerini yapmasına izin vermediği için cezalandırıldı 
  • 2023 yılında Esenyurt'ta organize suçla mücadele eden ekiplerin düzenlediği operasyonda tekrar gözaltına alındı. 

Bu iddialar, ünlü bir suç örgütünün lideri olarak anılan Fırat Delibaş'ın geçmişine ve suç eylemlerine ilişkin önemli olayları kapsıyor.

Ayça Çağla Altunkaya kimdir? Nereli, kaç yaşında, ne iş yapıyor? Ayça Çağla Altunkaya kimdir? Nereli, kaç yaşında, ne iş yapıyor?

Fırat Delibaş'ın serveti ne kadar?

Fırat Delibaş'ın serveti hakkında herhangi bir bilgi mevcut değildir; bu konuda kamuoyuna herhangi bir açıklama yapılmamıştır.

Kaynak: Haber Merkezi