Çankırı Kenbağ Tabiat Parkı, Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Orman Benim" projesine dahil edildi. Bu doğrultuda tüm vatandaşlar 3 Mayıs Cuma günü saat 10.00'da Kenbağ Tabiat Parkı'na davet edildi.

Proje kapsamında 3 Mayıs Cuma günü, temiz bir çevre için mesire alanına atılan atıklar; çocuk, genç, yaşlı demeden toplanacak.

Vali Taşolar Jandarma Teşkilatı’nın 185. kuruluş yıl dönümünü kutladı Vali Taşolar Jandarma Teşkilatı’nın 185. kuruluş yıl dönümünü kutladı

Orman Benim Projesi nedir?

Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü tarafından proje hakkında yapılan açıklamada, "Türkiye'nin yüzölçümünün %30'u ormandır. Bu devasa alanda Tarım ve Orman Bakanlığı'n bağlı Orman Genel Müdürlüğümüz, orman yangınlarını önlemek için orman yolları, yangın önleme şeritleri, orman bakımı, enerji nakil hattı altları yakınında yanıcı etmenlerin temizliği gibi birçok çalışmayı gerçekleştirmektedir. Ancak alanın büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda bu alanı çöp ve atıklardan arınmış hale getirmek, temiz tutmak, korumak sadece bir kurumun değil, toplum olarak hepimizin görevi ve sorumluluğudur. Orman yangınlarının %90'ı insan kaynaklı nedenlerle başladığını düşündüğümüzde ormana atılan atıklar orman yangınlarının çıkması ve ilerlemesinde önemli role sahiptir. 'Orman Benim' kampanyasıyla toplumsal bilincin oluşması ve geliştirilmesi adına ormanın hepimizin emaneti olduğu ve hep birlikte korumamız gerektiğini, orman yangınlarını önleme konusunda milletçe alacağımız tedbirlerin olduğunu kamuoyuna anlatacağız. Doğaya atılan cam, plastik, kâğıt vs. gibi atıkların orman yangınına sebep olduğu için son derece tehlikeli olduğunu toplum olarak hepimiz biliyoruz. Bizim için havayı ve suyu temizleyen ormanlarımızı atıklardan temizlemek için hep birlikte harekete geçiyoruz. Her yıl seyahat halindeki araçlardan atılan, ormana yakın yerleşim yerlerinde rüzgarlarla ormana sürüklenen, orman yakınında yapılan piknik gibi etkinlikler sonrası bırakılan ve doğaya karışan atıkları çocuk, genç, erkek, kadın demeden 81 ilimizde bir olarak hep beraber topluyoruz ormanlarımızı hep birlikte koruyoruz. Bunun için 'Orman Benim' Kampanyasını 3 Mayıs 2024 Cuma günü saat 10.00'da 81 ilimizde düzenlenecek etkinliklerle başlatacağız. Kampanyamıza vatandaşlarımızın katılım sağlayacağına gönülde inanıyor, özellikle kampanya bilincinin toplumun bütün kesimlerine ulaştırılması ve farkındalık oluşturulması amacıyla bütün orman dostlarımızı hem etkinlik alanlarımıza hem de sosyal medyada kampanyamıza destek vermeye davet ediyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: Tarım ve Orman Bakanlığı