Ordu'da Mavi Yemiş Yetiştiriciliği Önem Kazanıyor2345

Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin destekleriyle geçmiş yıllarda fidanları dağıtılan ve günümüzde kilogramı 300-350 TL arasında alıcı bulan mavi yemiş üreticileri sevindiriyor. Başkan Dr. Mehmet Hilmi Güler'in 2019 yılında göreve gelmesiyle başlayan çalışmalar, kırsal kalkınma hedefleri doğrultusunda büyümeye devam ediyor. Mavi yemiş, taze tüketim ve işlenmiş meyve sanayisi açısından güçlü bir ticari ürün olarak ön plana çıkıyor ve çiftçiler için ekonomik bir getiri sağlıyor.

Büyükşehir Belediyesi, 2020 yılından itibaren Altınordu, Gülyalı, Gölköy, Gürgentepe, Kabadüz, Kumru, Mesudiye, Perşembe, Ulubey ve Ünye ilçelerinde bulunan 42 üreticiye 15 bin 300 adet mavi yemiş fidanı desteği sağladı. Bu desteklerle birlikte Ordu genelinde mavi yemiş üretim alanı 51 dekara ulaştı. Mavi yemiş, fındık yanında ilave gelir sağlayan bir ürün olarak çiftçilerin üretim portföyünde yerini aldı. Özellikle düşük fındık verimine sahip bahçelerde mavi yemiş üretimi, birim alandan elde edilen geliri yaklaşık 10 kat artırdı.

 

İzmir'de nakliye fiyatları şehir içi 30 bin TL'ye kadar çıkabiliyor İzmir'de nakliye fiyatları şehir içi 30 bin TL'ye kadar çıkabiliyor

Ünye ilçesinde mavi yemiş bahçesi kuran üretici Volkan Sürgit, mavi yemişin pazar değerinin yüksek olması nedeniyle bu ürüne yönelme kararı aldıklarını ve Büyükşehir Belediyesinin sağladığı fidan desteğiyle üretim alanlarını genişlettiklerini belirtti. Sürgit, ürünlerinin pazarda önemli bir talep gördüğünü ve bu süreçte belediyenin soğuk hava deposu ve pazarlama desteğinin kendilerine büyük katkı sağladığını ifade etti.

Ordu Büyükşehir Belediyesi, mavi yemiş yetiştiriciliğini daha da yaygınlaştırmak amacıyla fidan, eğitim ve teknik desteklerini sürdürmekte, üreticilere hasat edilen ürünler için soğuk hava deposu ve pazarlama desteği sunmaktadır.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı