Atkaracalar ilçesinde arkadaşlarıyla birlikte yürüyüş yapan Numan Başaran, akşam saatlerinde gökyüzünde parlayan bir ışık fark etti. Bu ışığın bir meteor olduğunu anlayan Başaran, hızla cep telefonunu çıkararak olayı kaydetmeye başladı. Saat 22.00 sularında gökyüzüne düşen meteor taşlarını gören çevredeki vatandaşlar da o anı şaşkınlıkla izlediler.

Meteor düşüşü, çevrede büyük ilgi uyandırdı ve görgü tanıkları tarafından çeşitli sosyal medya platformlarında paylaşıldı.


Meteor Dususu Kameraya Boyle Yansidi 1720210089

Türkiye Uzay Ajansı'ndan açıklama

Konuyla ilgili Türkiye Uzay Ajansı'ndan da açıklama yapıldı. Açıklamada şu sözlere yer verildi:

"Bu gece ülkemizin çeşitli yerlerinde gökyüzünde görülen meteor heyecana neden oldu.

Meteorların atmosferden girişi sırasında oluşan renkler; meteorun kimyasal bileşimi, hızı ve Dünya atmosferinde bulunan gazlar gibi birkaç faktöre bağlı olarak farklılık göstermektedir.

Kimyasal Bileşim:Meteorda bulunan farklı elementler, Dünya atmosferinde yanarken farklı renkler oluşturabilmektedir. Örneğin, sodyum parlak turuncu-sarı bir renk oluşturabilirken, magnezyum yeşil veya mavi tonlar, iyonize kalsiyum (Ca+) ise mor renk oluşturabilmektedir. Meteorda bulunan bu elementler, atmosferik giriş sırasında görülen renklerin oluşmasında önemli bir etkendir.

Çankırı’da 23 Temmuz’da Vefat Edenler Çankırı’da 23 Temmuz’da Vefat Edenler

Hız: Daha hızlı hareket eden meteorlar, daha parlak ve renkli görüntüler oluşturmaktadır.

Atmosfer Koşulları: Atmosferdeki farklı gazlar, buharlaşan meteorid materyali ile etkileşime girerek belirli renkleri yayabilmektedir. Örneğin, oksijen ve azot atomları kırmızı renkler oluşturmaktadır.

Meteoridin Boyutu: Daha büyük meteoridler, girişlerinde daha fazla enerji salarak daha yoğun renkler oluşturabilirler.

Genel olarak, bu faktörler çeşitli renklerin ortaya çıkmasına neden olur, bu da her meteorik olayı benzersiz ve görsel olarak etkileyici bir doğa olayı haline getirmektedir."

Kaynak: Burak Kaya