Çankırı Lisesi öğrencileri geçtiğimiz 9 Mayıs 2024 Perşembe günü Yâran evinde, Yâran gecesi programı düzenlendi. Milli Eğitim Şube Müdürü Bekir Cesur, Yeşilay başkanı İsmail Özcan, Nurettin Ok Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mahir Türkoğlu ile okul müdürleri ve Oğuz Boyları Yâren Derneği Başkanı Ali Deneci'nin de katıldığı program misafirlerin selamlaşarak yaran odasına girmesi ile başladı.

14175653 Yaren4

Program Çankırı Lisesi Okul Müdürü Ahmet Yolcu'nun açılış konuşması ile devam etti. Okul müdürü Ahmet Yolcu yâran hakkında bilgilendirmeler yaptı. Yâran geleneğinin Çankırı'nın geleneksel kültürünün en önemli simgesi olduğunu belirterek, yârenin eğlence, dinlenme, yardımlaşma, eğitim, toplumsal dayanışma, Güzel Sanatlar, musiki, edebiyat gibi yönleriyle gerçek bir kültürel ögeler birleşimi olduğunu söyledi. Yâran sohbetlerinin geçmişte bir terbiye ve edep ocağı olarak vazife gördüğünü, anne ve babaların erkek çocuklarını terbiye edilmeleri edep ve erkan öğrenmelerini sağlamak için yâran sohbetlerine gönderdiklerini, bu anlayışın "Kız anadan öğrenir sofra düzmeyi; oğlan babadan öğrenir sohbet gezmeyi" veciz sözde  özetlendiğini söyledi. Okul müdürü Yolcu konuşmasında, emekleri nedeniyle usta öğretici Kadriye Bayraktar ve sazende Mehmet Bayraktar 'a teşekkür etti.

Yazarlar ve Çizerler Çocuklarla Buluştu Yazarlar ve Çizerler Çocuklarla Buluştu

Program, akşam havasını yarenlerin birlikte söylemesi ile başladı. Geleneksel oyunların oynaması ve kahvelerin içilmesi, orta oyunları, özlü sözlerin söylenmesi gibi güzel faaliyetlerle devam etti. Programın sonunda Başağa Ali Deneci, yâran kültürü hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Kaynak: İl Milli Eğitim Müdürlüğü