Bursa'nın İnegöl ilçesinde trajik bir olay yaşandı. 2 günlük bir bebek, sarılık nedeniyle doğumdan hemen sonra hastaneye sevk edildiği sırada hayatını kaybetti. Olayın ardından Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı. Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ise ailenin akraba evliliği yaptığını ve doğum sürecinin zorlu geçtiğini ifade etti.

Olay, 4 Temmuz Perşembe günü İnegöl'ün Kestel Devlet Hastanesi'nde başladı. Sabah saatlerinde annenin sancıları başlamasıyla Orhan Solmaz, eşiyle birlikte hastaneye gitti. Öğle saatlerinde gerçekleştirilen sezaryen doğumun ardından sağlıklı bir kız bebek dünyaya geldi. Ancak kısa bir süre sonra bebekte sarılık belirtileri görüldüğü tespit edildi.

Afyonkarahisar'da ters şeritten kaçan araçta büyük çapta uyuşturucu ele geçirildi Afyonkarahisar'da ters şeritten kaçan araçta büyük çapta uyuşturucu ele geçirildi

Ertesi gün sabah saatlerinde bebeğin durumu ciddileşti ve Dörtçelik Çocuk Hastanesi'ne sevk edilmesi gerektiği kararı alındı. Burada sarılık tedavisi için ışık tedavisine başlandı. Doktorlar, bebeğin sağlık durumunun stabil olduğunu ve tedaviye yanıt verdiğini belirterek aileyi evine gönderdi. Ancak Cumartesi sabahı beklenmedik bir telefon geldi ve babaya acil olarak hastaneye gelmesi gerektiği bildirildi.

Hastaneye giden aileye doktorlar, bebeğin kalp atışlarının durduğunu ve hayatını kaybettiğini söyledi. Ailenin şok yaşadığı bu acı olayın ardından Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı ve bebeğin cansız bedeni Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Otopsi sonucu, bebeğin kesin ölüm sebebini belirleyecek.

Baba Orhan Solmaz, yaşananları büyük bir üzüntüyle anlatırken, bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya geldiğini ve herhangi bir sıkıntısının olmadığını vurguladı. Aile, bebeğin mezarına gözyaşları içinde son yolculuğuna uğurladı. Bu acı olayın ardından ailenin adalet arayışı devam ediyor ve kesin ölüm sebebinin açıklığa kavuşmasını bekliyorlar.

Doktorların bebeğin gayet sağlıklı olduğunu kendilerine haber verdiğini söyleyen baba Orhan Solmaz, "Bebeğim ayın 4'ünde saat 11.00 sıralarında dünyaya geldi, gayet sağlıklı bir bebekti. Doğumu Kestel Devlet Hastanesi'nde yaptık. Ayın 5'inde çocuk doktoru geldi topuk kanı sonucuna göre bebeğin sarılık başlangıcı olduğunu söyledi ve cihazların Kestel'de olmadığını belirtti. Çocuğumuzu Dörtçelik Çocuk Hastanesi'ne sevk etmeye karar verdi. O günün sabahı Çocuk Hastanesi'ne sevki gerçekleşti. Ben Dörtçelik'e gittim. Oradaki doktor ile konuştum. Bana bebeğin gayet sağlıklı olduğunu söyledi. Sadece sarılık için tedavisine başlanılacağını kaydetti. Benden bez, ıslak mendil ve diğer malzemelerin getirilmesini istediler. Yarın teslim edeceğimi söyledim. 'Tamam' dediler. Aradan 24 saat geçmeden beni saat 06.52'de arayıp acilen hastanede olmam gerektiğini söylediler. Hastaneye gittiğimde bebeğimin öldüğünü belirttiler. Ölüm nedenini onlar da bilmiyor. 'Biz geldiğimizde bebeğin kalbi durmuştu' diyorlar. Başka hiçbir gerekçe göstermediler. Sapasağlam teslim ettim. Hatta dün Kestel'deki çocuk doktoru ile tekrar görüştüm, bebeğimin ciddi bir sıkıntısı mı var diye sorduğumda 'Hayır kesinlikle ciddi bir sıkıntısı yok. Bebeğin gayet sağlıklı dünyaya geldi" dedi.


Orhan Solmaz, sözlerini şöyle devam etti, "Bursa Dörtçelik Çocuk Hastanesi'ndeki doktorlara 'bebeği size sapasağlam teslim ettik, bebeğimize ne oldu' diye sordum. Onlar da herhangi bir cevap veremedi. Bebeğin neden öldüğünü bilmiyorlar. Bebeğin herhangi bir hastalığı da yoktu. Biz doğum sürecinde sürekli doktor gözetimindeydik. Her şey gayet olumluydu, hiçbir sıkıntısı yoktu. Bebeği kucağımıza aldık, kokusunu içimize çektik. Bir gün annesinin yanında kaldı. Sezaryen doğum olduğu için 3 gün boyunca hastaneden çıkmaması gerektiği söylendi. Dörtçelik Çocuk Hastanesi'ne sevk ettik fakat ölüm haberi ile karşılaştık. Bebeğimizin neden vefat ettiğini bilmek istiyoruz. Bu konu hakkında yetkililerden bir cevap bekliyorum. Kesinlikle ihmal olduğunu düşünüyorum. Yoğun bakım ünitesine gittiğimizde bebeğimizin yüzü komple mosmordu. Kimsenin günahını almak istemiyorum ama bu olayın araştırılmasını istiyorum. Ben evlat acısı yaşadım bir başkasının kesinlikle yaşamasını istemiyorum. Savcılığın otopsi sonucunu bekliyorum" dedi.

Bebeğe aldıkları kıyafetleri giydiremeden kaybettiğini üzüntüyle belirten baba, "2 oğlum ve 1 kızım var. Hiçbirinin sağlık sorunu yok. Mezarlığa geldiğimizde oğlumu kaldırmakta güçlük çektim. Kendimizi çok hazırlamıştık, kıyafetlerini bile giydirmek nasip olmadı. Annesi ilk haberi aldıktan sonra ameliyatının zedelendiği söylendi. Şu anda evde istirahat halinde, onu da yalnız bırakmak istemiyorum. Ablası, kardeşi hepimiz çok üzgünüz. Ailece yıkıldık. Bebeğe aldığımız kıyafetlerin hiçbirini giydiremedik. Umarım onlar bir başkasına nasip olur. Biz onları severek almıştık" dedi.
Bebeğin Dörtçelik Çocuk Hastanesi'ne sevk edildikten sonra hayatını kaybettiğini söyleyen Solmaz, "Kestel Devlet Hastanesi'nden çok çok memnun kaldım. Daha önceki doğumlarım özel hastanedeydi ama eşim özel hastanedeyken çok sancılı bir şekilde eve geliyordu. En son doğumu başarılı geçti, çocuklar annesini gördüğü için mutlu oldu. Bebeğimiz gayet sağlıklı bir şekilde dünyaya geldi. Ama ne olduysa Dörtçelik Çocuk Hastanesi'nde oldu. Görüştüğüm doktor bebeğimizin gayet sağlıklı olduğunu sadece sarılık başlangıcı olduğunu başka hiçbir sıkıntısı olmadığını söyledi. Dörtçelik Çocuk Hastanesi'ndeki doktorla görüştüğümde bebeğin gayet sağlıklı bir şekilde geldiğini söyledi. Herhangi bir sıkıntısı olmadığını sarılık tedavisine başlanıldığını söylediler" ifadelerinde bulundu.


Bebeğin 2 gün hayatta kaldığını ifade eden baba Orhan Solmaz, "Tedavi sürecinin 7-10 gün sürdüğünü söylediler. 4 Temmuz gününde kucağımıza aldık. 5 Temmuz'da sarılık hastalığı için ambulansla Dörtçelik Çocuk Hastanesi'ne sevk edildi. 6 Temmuz günü saat 06.52 saatlerinde bizi 'acil görüşmemiz gerekiyor' diye aradılar. Bebeğim gayet sağlıklıydı, hiçbir sıkıntısı yoktu, kan değerleri de gayet güzeldi" şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı