Her gün yeterli miktarda su içmek, birçok hastalığın önüne geçebilir. Örneğin temiz bir içme suyu kalp, beyin, metabolizma ve bağırsak sağlığı açısından iyi bir destekleyicidir. Su, tüketilen besinlerin parçalanmasına yardımcı olur ve adeta mükemmel çalışan bir sindirim sistemi sağlar.

İnsan vücudunun yaklaşık yüzde 60'ı sudan oluşmaktadır. Tabii bu oran insandan insana değişim gösterir. İnsan vücuduna yeterince su girmediği taktirde hücrelerde bulunan su yeniden dağıtılmaya başlar. Susuzluk vucüdun tüm sistemini etkiler. Ağız kuruluğundan zayıflığa, yorgunluktan konsantrasyon eksikliğine kadar birçok sorunun sebebi susuzluk olabilir.

Pexels Photo 327090

Susuzluk durumlarında kandaki su azalır, kan damarları daralır; dolayısıyla tansiyon yükselebilir. Bağırsağın sindirim süreci yavaşlar, böbrekler normalden daha konsantre idrar üretmeye başlar ve bu nedenle vücuttan atılması gereken bileşenler atılamayabilir. 

Yetşkin biri günde ortalama ne kadar su içmelidir?

Sağlıklı bir insan idrar, terleme, nefes ve eklem hareketleri yoluyla günde yaklaşık 2 buçuk litre su kaybeder. Kaybedilen sıvının yüzde 20'si tüketilen yiyeceklerden karşılanır. Geriye kalan iki litre ise tüketilen su ile karşılanır. Buna göre erkekler günde ortalama 3, kadınlar ise günde ortalama 2 litre su tüketmelidirler.

Zoltan Boronkay kimdir? Zoltan Boronkay serveti Zoltan Boronkay kimdir? Zoltan Boronkay serveti

Pexels Photo 1346155

Her gün yeterince su içtiğinizde vücudunuzda neler oluyor?

  • Kahvaltı öncesinde yarım litre su içmek enerji tüketimini yaklaşık 50 kilo kalori arttırabilir.

  • Yeterli su tüketimi kilo vermeye de yardımcı olabilir. Yemekten önce tüketilen su, mideyi doldurur ve fazla yiyecek tüketiminin önüne geçer.

  • Su içmek, yorgunluk ve strese de iyi gelir.

  • Vücuda yeterli su girmesi hücre yenilenmesine de yardımcı olur.

  • Su sayesinde vücut, zararlı maddeleri böbrekler ve idrar yoluyla daha hızlı bir şekilde atar.

  • Yeterli miktarda su içildiğinde hafıza ve yaratıcılık gibi işlevler de olumlu etkilenir.

  • Su, doğal bir ağrı kesici sayılabilir. Baş ağrısı yaşayanlar günde altı bardaktan fazla su içerlerse rahatlayabilirler.

  • Daha atletik bir vücut için de yeterli su tüketimi işe yarayacaktır.

  • Metabolizmanın hızlanması için de su tüketimi son derece önemlidir. İki litre su içen bir bireyin metabolik hızı %30 oranında artmaktadır. 

  • Ne kadar su, o kadar az toksin. Su içmek vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olur.

Kaynak: Haber Merkezi