Çankırı'da Çocuklar Uzayı Keşfetti: Ay ve Yıldızları Yakından İncelediler Çankırı'da Çocuklar Uzayı Keşfetti: Ay ve Yıldızları Yakından İncelediler

Eskişehir'de emeklilik hayatlarını sanata adamış kadınların el emeği göz nuru eserleri, Odunpazarı Belediyesi tarafından düzenlenen Halk Merkezleri ve Seramik Park Kursiyerleri Yıl Sonu Sergisi'nde sergilendi. Sergi, 5-7 Temmuz tarihleri arasında Adalar Bulvarı'nda gerçekleştirildi ve vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü. Emeklilikten sonra boşa düşmemek ve meslek hayatlarından sonra da üretken olmak isteyen kadınlar, belediyenin sunduğu kurslara katılarak el işleriyle uğraşıyorlar.

Bu kurslarda zamanlarını değerlendiren kadınlar, sosyalleşmenin yanı sıra ev ekonomisine katkı sağladıklarını belirtiyorlar. Emekli olduktan sonra boşluğa düşmek istemeyen Hülya Doğan, "7 yıl oldu emekli olalı. Ama emeklilikten sonra bir boşluğa düşmemek için kendimi kurslara verdim. Belediyemizin ücretsiz sağladığı Belde Evleri kurslarına gidiyoruz. Orada hoş vakit geçiriyoruz, eğleniyoruz ve zamanımızı değerlendiriyoruz. Evdeki parça kumaşları, örgüleri, dantelleri ve keçeleri değerlendiriyoruz. Hem kendi emeklerimizi sergiliyoruz hem de güzel vakit geçirip arkadaş kazanarak hep birlikte 1 yıl boyunca yaptığımız tüm ürünleri burada gösteriyoruz. Hepsi de el emeğiyle yapılıyor. Sevdikten sonra her iş çok kolay oluyor. Çok zevkle ve severek yapıyoruz. 30 yıllık bir emek ve meslek hayatım var. Bu meslek hayatından sonra emekli olunca insanlar bir boşluğa düşüyor. Yemeğe ve kilo almaya yöneliyor. Ama bu kurslara gidip gelmek insanlara hem spor olmuş oluyor hem de keyifli vakit geçirip zamanını değerlendirmiş oluyor. Emekli olmanın tadını vararak çıkartıyorsun" diyor.

A W242216 01

66 yaşındaki Zeliha Akbaş ise, "Emekli oldum, çocuklarımı ve torunları büyüttüm. 15 yıldır bu kurslara katılıyorum. Belediyenin bize sunmuş olduğu imkanlarla hem sosyalleşiyor, arkadaşlar ediniyoruz hem de el işlerimizi sunuyoruz. Ayrıca ufak tefek de olsa para kazanıyoruz. En azından masrafımızı çıkarıyoruz. El işi, örgü ve keçe gibi her daldan çalışma yapıyoruz. Bize 2 yıllık bir eğitim süresi veriyorlar. Kışın çalışıyoruz, yazın da satıyoruz. Çok güzel bir duygu. Torunlarımı sevindiriyorum, kızlarıma yapıyorum. Kendim örüyorum, dikiyorum ve giyiyorum. Emeklilik demek evde oturmak demek değildir. Emekli insan da çok şeyler becerebilir. Ben 10 çocuk ve torunlarımı büyüttüm. Yine de devam ediyorum" şeklinde konuşuyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı