Çankırı Tuz Festivali’nde Sahnede Kimler Var? İşte Sanatçı Kadrosu! Çankırı Tuz Festivali’nde Sahnede Kimler Var? İşte Sanatçı Kadrosu!

ÖZEL HABER/Yeşeren çeltikler çiftçiye umut oluyor. Pirinç deyince adını duyuran yerli üretim Kızılırmak pirinçleri halk arasında en fazla tercih edilen pirinçler arasında yer alıyor. Çankırı Merkez'e bağlı Şarklı (Çatalelma) köyünde ekimi yapılan pirinç için bekleyişi devam ediyor.

Whatsapp Image 2024 06 22 At 13.18.16

Çankırı Merkez'e bağlı Şarklı (Çatalelma) köyünde ekimi yapılan çeltiğin zorlu mesai sonrası ekimi tamamlandı. Bir sonraki işlemler olan ilaçlama ve gübrelemenin devamında belirli aralıklarla su seviyesi kontrolü şeklinde hasat için 159 gün bekleme süresi devam ediyor.

Whatsapp Image 2024 06 22 At 13.18.16-1

Çeltik ekili alanda su seviyesinin yeterli yükseltide olması böceklenmemesi açısından büyük önem arz ediyor. Böceklenmenin önüne geçmek isteyen çiftçiler tarafından su seviyeleri sürekli kontrol edilmesi gerekmekte.
159 günlük bekleyiş ekim ayına kadar devam edecek. Zirai maraton sonrası yeterli yetişkinliğe erişen çeltikler ekim alanından suyun kesilmesiyle hasat edilmeye hazır olacak.

Haber: Burak Kaya

Kaynak: Burak Kaya