Sultan Alparslan'ın komutanlarından Emir Karatekin Bey tarafından 1074 yılında fethedilen Çankırı, Cumhuriyet'in ilanından bu yana il statüsündedir.

1000 yıldır düşman ayağının basmadığı, işgal görmemiş nadir illerden olan Çankırı Cumhuriyet'in ilanından sonra da hemen il statüsü kazanmıştır.

Ankara'nın hemen yanında olan Çankırı ismi medyada çok duyulmadığı için çok sayıda vatandaş Çankırı'nın sonradan il olan şehirlerden olduğunu düşünebiliyor. Oysa ki gerçek bunun tam tersi. Çünkü Çankırı Türkiye Cumhuriyeti devletinin il statüsü kazanan ilk şehirlerindendir. 

Çankırı ne zaman il oldu ve Çankırı hangi ilden ayrıdır veya Çankırı'yı nereye bağlı gibi sorulan genel kültür ve coğrafya bilgisi yetersiz vatandaşlar tarafından merak edilse de Çankırı Cumhuriyetin ilanından hemen sonra il oldu. Çankırı her hangi bir ilden ayrılmadı. Büyükşehirler başta olmak üzere Türkiye'nin birçok ilinde çok sayıda Çankırılı yaşamaktadır.

Çankırı'nın tarihinde görev yapmış valiler, şehrin idari yapısının şekillenmesinde ve gelişiminde önemli roller üstlenmiştir. İşte Çankırı'da görev yapmış tüm valilerin isimleri ve görev yaptıkları dönemler:

B. Sami BARAN

  • Görev yaptığı dönem: 26.10.1925 - 8.9.1927

Adil GÜVEN

  • Görev yaptığı dönem: 6.11.1929 - 5.1.1933

Hazım Bey

  • Görev yaptığı dönem: 9.2.1933 - 6.12.1933

A. Muhtar ACAR

  • Görev yaptığı dönem: 20.1.1934 - 21.8.1934

D. Hüsnü UZGÖREN

  • Görev yaptığı dönem: 25.8.1934 - 28.5.1939

Refik NOYAN

Kerem Bürsin kimdir? Kerem Bürsin boyu? Kerem Bürsin kimdir? Kerem Bürsin boyu?
  • Görev yaptığı dönem: 1939 -1942-1946

Ferit NOMER

  • Görev yaptığı dönem: 16.8.1942 - 3.6.1944

Recai TÜRELİ

  • Görev yaptığı dönem: 12.8.1944 - 28.3.1946

İ. Saib ÖRGE

  • Görev yaptığı dönem: 27.11.1946 - 20.7.1949

O. Sami GÜVENÇ

  • Görev yaptığı dönem: 8.8.1949 - 15.6.1950

Ethem YETKİNER

  • Görev yaptığı dönem: 3.7.1950 - 4.5.1951

H. KÜNBETLİOĞLU

  • Görev yaptığı dönem: 21.5.1951 - 6.2.1952

Hamza KİŞİOĞLU

  • Görev yaptığı dönem: 25.2.1952 - 27.1.1954

Fuat ALPER

  • Görev yaptığı dönem: 15.2.1954 - 26.12.1957

Muhlis BABAOĞLU

  • Görev yaptığı dönem: 30.12.1957 - 5.8.1958

Nazım BAŞLAMIŞLI

  • Görev yaptığı dönem: 12.9.1958 - 9.6.1960

Muhsin GÖKKAYA

  • Görev yaptığı dönem: 12.6.1960 - 20.10.1962

Turgut EĞİLMEZ

  • Görev yaptığı dönem: 23.10.1962 - 30.6.1964

Fahri CIVGIN

  • Görev yaptığı dönem: 30.6.1964 - 26.1.1966

Cevat ÇAPANOĞLU

  • Görev yaptığı dönem: 26.1.1966 - 1.7.1971

Mustafa KARAER

  • Görev yaptığı dönem: 12.7.1971 - 10.7.1972

Yusuf YAKUPOĞLU

  • Görev yaptığı dönem: 24.7.1972 - 23.2.1974

M. Necat ELDEM

  • Görev yaptığı dönem: 16.12.1974 - 15.7.1975

Rasim GEZMİŞ

  • Görev yaptığı dönem: 24.7.1975 - 15.2.1978

Sabahattin SAVACI

  • Görev yaptığı dönem: 20.2.1978 - 9.8.1978

Kamil DEMİRCİOĞLU

  • Görev yaptığı dönem: 9.8.1978 - 11.12.1979

İsmail TÜLEK

  • Görev yaptığı dönem: 11.12.1979 - 8.9.1980

Özdemir HANOĞLU

  • Görev yaptığı dönem: 17.9.1980 - 21.6.1981

Erbay FİŞ

  • Görev yaptığı dönem: 23.6.1981 - 24.1.1984

Akın GÖNEN

  • Görev yaptığı dönem: 5.3.1984 - 21.7.1986

Kemal YALÇIN

  • Görev yaptığı dönem: 5.12.1986 - 2.3.1988

Alaaddin TURHAN

  • Görev yaptığı dönem: 2.3.1988 - 13.8.1991

A. Atilla OSMANÇELEBİOĞLU

  • Görev yaptığı dönem: 19.8.1991 - 20.2.1992

Erdal AKSU

  • Görev yaptığı dönem: 21.2.1992 - 19.4.1996

Yahya GÜR

  • Görev yaptığı dönem: 11.6.1997 - 16.3.1998

Ayhan ÇEVİK

  • Görev yaptığı dönem: 23.3.1998 - 4.10.1999

Halil ULUSOY

  • Görev yaptığı dönem: 6.10.1999 - 7.6.2004

Ali Haydar ÖNER

  • Görev yaptığı dönem: 17.6.2004 - 7.1.2009

Şemsettin UZUN

  • Görev yaptığı dönem: 8.1.2009 - 21.6.2011

Vahdettin ÖZCAN

  • Görev yaptığı dönem: 26.08.2011 - 07.06.2016

Mesut KÖSE

  • Görev yaptığı dönem: 08.06.2016 - 23.06.2017

Hamdi Bilge AKTAŞ

  • Görev yaptığı dönem: 03.07.2017 - 17.06.2020

Abdullah AYAZ

  • Görev yaptığı dönem: 09.06.2020 - 14.08.2023

Çankırı'nın geçmişinden günümüze uzanan valileri, şehrin sosyal ve ekonomik gelişiminde önemli bir rol oynamışlardır.

Abdullah Ayaz'dan sonra ise şuan görev yapmakta olan M. Fırat Taşolar Çankırı Valisi olarak atanmıştır. 

Kaynak: Haber Merkezi