Dünya Aşı Haftası dolayısıyla açıklamalarda bulunan Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, “Çocuklarını aşılatmak ebeveynlerin en önemli sorumluluklarından biridir” dedi.

Çankırı İl Sağlık Müdürü Dr. Hüseyin Sarıkaya, ‘Dünya Aşı Haftası’ çerçevesinde açıklamalarda bulundu. Aşılamanın her çocuk için hayati olduğunu ifade eden Dr. Sarıkaya, her çocuğun sağlıklı yaşama hakkı olduğunu ve çocuklarını aşılatmak ebeveynlerin en önemli sorumluluklarından biri olduğunu söyledi.

Aşılanmanın ihtimal ölümcül bir hastalıkların önüne geçeceğini ifade eden Dr. Sarıkaya şu şekilde konuştu:

"Omzum ağrıdı, iğne yapıldı geçti' Hiçbir tedavi yoktur ki tek başına ağrıyı azaltsın” "Omzum ağrıdı, iğne yapıldı geçti' Hiçbir tedavi yoktur ki tek başına ağrıyı azaltsın”

“Her yıl Nisan ayının son haftasında kutlanan Aşı Haftası'nın amacı, aşılamanın önemi hakkında toplumsal farkındalığı arttırmak ve daha fazla çocuğun ve yetişkinin aşıyla önlenebilir hastalıklardan korunmasını, bu hastalıklardan kaynaklanan sekellerin ve ölümlerin önlenmesini sağlamaktır. Geçtiğimiz 50 yılda GBP oldukça gelişmiş ve küresel sağlık durumunu yeniden şekillendiren önemli başarılara ulaşmıştır. İnsanlık tarihinde büyük salgınlara ve ölümlere yol açan pek çok hastalık günümüzde aşılama sayesinde görülmemektedir. 1977 yılında çiçek hastalığının ortadan kaldırılması bu başarıların en önemlilerinden biridir. Aşılamanın bireyin korunması yanında toplum sağlığının korunmasına da etkisi vardır. Toplumun belli bir bölümünün herhangi bir yolla bir etkene karşı bağışık olması halinde bulaşma zincirinin kırılacağı ve yayılımın duracağı kabul edilmektedir. Bu duruma kitlesel immünite ya da toplumsal bağışıklık adı verilir. Kitlesel immünite, bir popülasyonun büyük bir yüzdesi bir enfeksiyona karşı bağışıklık kazandığında, enfeksiyon zincirinin kırılması sonucu hastalık oluşturan etkenin ortamda bulunamamasından kaynaklı, dolaylı bir korunma şeklidir. Böylece aşılanamayan ya da aşıya karşı yeterli bağışıklık oluşturamayan bireyler de korunmuş olur. Aşılama her çocuk için hayatidir, her çocuğun sağlıklı yaşama hakkı vardır. Çocuklarını aşılatmak ebeveynlerin en önemli sorumluluklarından biridir” 

Kaynak: İhlas Haber Ajansı