Türk iş insanı ve spor yöneticisi Ali Koç, 2 Nisan 1967 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Rahmi Koç ve Çiğdem Simavi'nin oğlu olan Ali Koç, 1985 yılında Londra Harrow School'dan mezun oldu. Lisansını Teksas'ta bulunan ve bir vakıf üniversitesi olan Rice Üniversitesi'nde, yüksek lisansını ise Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan ve bir özel üniversite olan Harvard Üniversitesi'nde bitirdi.

Ünlü iş insanı Ali Koç eğitim hayatı boyunca aile şirketlerinin birçok kademesinde görev aldı. 1990 yılında ise J.P. Morgan'da sajyer olarak çalıştı. Yine 1990 yılında iş hayatına başlayan Koç, ilk adımı  American Express Bank’ta Yönetici Yetiştirme Programı ile attı. 1992 yılından 1994 yılına kadar Morgan Stanlet'de analist olarak görev yaptı. 1997 yılında Yeni İş Geliştirme Koordinatörü göreviyle aile şirketlerinde (Koç Holding) çalışmaya başladı. Bu adımdan sonra da Koç Holding'te üst düzey görevlerde yer aldı. 

Whatsapp Image 2024 06 09 At 15.15.41 (1)

Ağabeyi Mustafa Koç ile birlikte 1907 Fenerbahçe Derneği'ni kuran Ali Koç, bu derneğin kuruluş amacının Fenerbahçe Spor Kulübü'ne hizmet olduğunu ifade etmişti. Derneğin bünyesinde çok sayıda Fenerbahçeli iş insanı bulunmaktadır.

Son günlerde Aziz Yıldırım ile Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanlığı için yarışan, ve bu sebeple sık sık gündeme gelen Ali Koç'un serveti; özellikle Fenerbahçe taraftarları tarafından oldukça merak ediliyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı CHP Genel Başkan Yardımcısı Yavuzyılmaz'ı yalanladı Hazine ve Maliye Bakanlığı CHP Genel Başkan Yardımcısı Yavuzyılmaz'ı yalanladı

Whatsapp Image 2024 06 09 At 15.15.40

Ali Koç'un serveti ne kadar?

Türkiye'nin sayılı ve önde gelen ailelerinden birinin oğlu olan Ali Koç, gerek iş hayatıyla gerekse de spor yöneticiliğiyle öne çıkmaktadır. Ali Koç'un varislerinden biri olduğu Koç Holding'in yaklaşık 4 milyar Dolar serveti olduğu biliniyor.

2018 yılında Forbes Türkiye dergisi tarafından açıklanan verilere göre Ali Koç'un serveti ise yaklaşık 850 milyon Dolar. Bu miktar, yakın geçmişte 700 milyon Dolar'a kadar düşmüş olsa da; Ali Koç'u Türkiye'nin sayılı zenginleri arasına sokmak için yeterli bir miktardır.

Forbes Türkiye'nin 2023 yılında açıkladığı verilere göre Ali Koç, "En Zengin 100 Türk" listesinde 43'üncü sırada yer almaktadır.

Muhabir: Şulenaz Durlanık